21 Kasım 2017 Salı

2018-2019-2020 Türkiye ve Dünya Astroloji Yorumu

Hakan Kırkoğlu 2018-19 geçişi hayli kritik

Önümüzdeki yıllar siyasi ve ekonomik koşullarda yepyeni şekillenmelere işaret ediyor
2018 yılında Uranüs’ün Boğa burcuna ilerlemesi ülkemizin beklenti ve ümitlerini de sarsacak. Zira Boğa burcu ülkemizin astrolojik haritasında gelecek ümit ve beklentileri anlatan 11’inci evde yer alıyor. Ayrıca 2018’den sonra Uranüs bu kez 2019 yılında ülkemizin Güneş’inin tam karşısından geçmeye başlayacak. Yine bu süreçte Neptün’ün de tepe noktasından (MC) geçecek olması siyasi açıdan pek istikrarlı olmayan koşullara işaret ediyor. Yıllık haritalar değerlendirildiğinde 2018-2019 geçişinin hayli kritik ve oynak olduğu anlaşılıyor.

Genel olarak 2020’de gerçekleşecek Jüpiter-Satürn kavuşumuna kadar dünyadaki trendlerin istikrardan çok dağılma, yeniden toparlanma çabası ve liderlik, yönetim, değişimi yönetme konusunda bolca soru işareti getirebileceği görülüyor.


Politik astrolojide gezegen devirlerinin önemi büyüktür. Bu döngüler içinde özellikle Jüpiter ve Satürn 20 yılda bir yan yana gelirlerler, kavuşurlar (Kıran-ı ulviyyin). Bu kavuşumlardan bir önceki 2000 yılı mayıs ayında Boğa burcunda gerçekleşmişti.

2000 yılından bu yana dünyayı şekillendiren global koşullarda ekonomik değerlerin ele geçirilmesi (toprak ve özellikle petrol, su) yönünde pek çok savaş söz konusu oldu. Amerika’nın Ortadoğu’ya müdahalesi, Avrupa Birliği’nin (AB) avro ile ortak bir ekonomik alan yaratma çabası, Çin’in ekonomik büyümesi, Rusya’nın toparlanması bunların başında geliyordu.

Şimdi, 2018 yılından başlayarak Uranüs’ün Boğa burcuna ilerlemesi bu dengeleri altüst edecek gibi görünüyor. Uranüs’ün toprak elementinden sabit bir burç olan Boğa’ya geçişi ekonomik istikrarı, huzuru ve süregelen dengeleri kökünden değiştirebilir. Bu çerçevede, Avrupa ve özellikle Almanya ekseninde dikkat çekici astrolojik göstergeler var.

Zira Boğa burcu gerek Almanya’nın gerekse AB’nin astrolojik haritalarında yönetim ve politikaları açıklayan 10’uncu evinde bulunuyor. Şu anda Akrep burcunda ilerleyen Satürn, her iki siyasi oluşum açısından bir dipten dönüşe, zorlanmaya ve engelleri aşmak için sabırlı olmaya işaret ediyor. Satürn’ün  2020’ye kadar Saka burcuna ilerlemesi artık bu süreçte, yeni bir döneme, önce bir dağılma ve yönsüzlük içine girebileceğini anlatıyor. Zira 2018 yılında Boğa burcuna ilerleyecek olan Uranüs sözünü ettiğimiz şok dalgalarını ve sarsıntıları peşi sıra getirebilir.Tüm bu dağılma, sarsılma ve yerinden oynama durumu ancak 2020’nin aralık ayında Jüpiter ve Satürn’ün Saka burcunda yeniden birleşmesi ile yeni bir siyasi ve ekonomik yön kazanacak.
Böyle bir geniş tablo içinde, 2018’den itibaren AB’yi bir arada tutan değer ve motivasyonların yerinden oynayacağını ya da yeni bir sürece gireceğini söyleyebiliriz. Bu süreçte bazı önemli adımların da olduğu görülüyor. 2020 ve özellikle 2024 sözünü ettiğimiz sarsıntı ve değişikliklerin çok fazla öne çıktığı yıllar olabilir. Özellikle Almanya 2019 başından itibaren AB’nin lokomotifi rolünde daha farklı bir rota izlemeye başlayabilir. Buna paralel olarak AB’nin var olan yapısını 2022 yılına kadar dönüştürmesi beklenebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder